Ruszyły szkolenia „Profesjonalnych kierowców”. Są jeszcze miejsca na bezpłatne kursy!

2 sierpnia 2018

Ruszyły szkolenia w ramach trzeciej edycji akcji społecznej „Profesjonalni kierowcy”. W tym roku zostanie przeszkolonych kilkuset kierowców zawodowych z całej Polski, którzy chcą zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Po raz kolejny kierowcy zawodowi mogą wziąć udział w bezpłatnych kursach organizowanych w ramach akcji CSR „Profesjonalni kierowcy”. Celem tej inicjatywy jest wsparcie polskiej branży transportowej w dalszym rozwoju i umacnianiu pozycji na europejskim rynku przewozów. Pierwsze szkolenia odbyły się trzy lata temu i od tego czasu cieszą się coraz większą popularnością. W ubiegłym roku chęć udziału w kursach zgłosiło aż 1000 osób, z których 400 zdobyło certyfikat „Profesjonalnego kierowcy”.

W tym roku w 12 lokalizacjach w całym kraju przeszkolonych zostanie kilkaset osób. Już w maju, na początku rekrutacji, listy uczestników na niektóre lokalizacje były prawie pełne. Ogromne zainteresowanie szkoleniami wynika z dużej atrakcyjności pracy w branży transportowej. Z badań wynika, że z roku na rok rosną zarobki kierowców, którzy mają prawo jazdy kat. C+E. Poprawiają się również warunki zatrudnienia.

Z ankiet przeprowadzonych przez pracownię IBRIS wśród młodych kierowców (maksymalnie z rocznym stażem pracy) wynika, że 30 proc. z nich zarabia powyżej 4 tys. zł netto. Pensja 15 proc. respondentów wynosi od 5 do 6 tys. zł, a 11 proc. powyżej 6 tys. zł. To oznacza, że kierowcy są obecnie w gronie najlepiej wynagradzanych pracowników na rynku. Dla porównania – prawnicy według rankingu opublikowanego na portalu jobs.pl zarabiają średnio ok. 5 tys. zł.

Pierwsze tegoroczne szkolenie „Profesjonalnych kierowców” odbyło się w czerwcu w Malborku. Jego uczestnicy bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat programu zajęć oraz instruktorów.

– Dopiero podczas kursu miałem okazję przekonać się, jak naprawdę wygląda praca kierowcy zawodowego, z jakimi problemami mierzy się każdego dnia. Od instruktorów dowiedziałem się, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach. Zajęcia odbywały się na nowoczesnych samochodach ciężarowych. Podczas dwóch dni szkolenia w ramach akcji „Profesjonalni kierowcy” zdobyłem więcej praktycznych umiejętności, niż w czasie całego kursu na prawo jazdy – podkreśla Grzegorz Płotka, uczestnik czerwcowego szkolenia w Malborku.

Jarosław Buła, prezes zarządu firmy Alegre z Malborka, nie ma wątpliwości, że akcja „Profesjonalni kierowcy” to ogromne wsparcie dla całej branży transportowej, której głównym i największym problemem jest brak dobrze przygotowanych do zawodu pracowników. Na szkolenia „Profesjonalnych kierowców” zgłaszają się ludzie z prawem jazdy C+E, ale bez doświadczenia. Po reakcjach kursantów było widać, że wielu z nich dopiero tutaj przekonało się, jak naprawdę wygląda zawód kierowcy – komentuje Jarosław Buła.

W Alegre szkolenie zostało zorganizowane już po raz drugi. Po zeszłorocznej edycji firma zatrudniła kilku kursantów. – Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z osobami, które wzięły udział w tegorocznym szkoleniu. Myślę, że i w tym roku kilka z nich dołączy do naszego zespołu na stałe – mówi Jarosław Buła.

Do tej pory certyfikat „Profesjonalnego kierowcy” uzyskało 500 osób. Ponad 60 proc. z nich podjęło pracę kierowcy w polskich firmach transportowych.

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniach muszą wypełnić formularz umieszczony na stronie internetowej poświęconej akcji: www.profesjonalnikierowcy.pl. Kursy organizowane w ramach akcji „Profesjonalni Kierowcy” są bezpłatne.

Partnerzy o akcji „Profesjonalni kierowcy”

Michał Proc, Volvo Trucks Poland:

Szkolenia w ramach akcji „Profesjonalni kierowcy” uzupełniają i wspomagają państwowy system edukacji kierowców. Obowiązujący powszechnie program nauczania nadal nie jest w pełni dostosowany do realiów rynkowych. Brakuje zajęć praktycznych, a pojazdy wykorzystywane do nauki często mają po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Większość polskich firm transportowych dysponuje obecnie flotą nowoczesnych samochodach ciężarowych, więc młodzi adepci zawodu mają problem z ich obsługą, ale też z wykorzystaniem wszystkich systemów, które zapewniają bezpieczeństwo na drodze. Dlatego podczas naszych szkoleń staramy się przekazać jak najwięcej wiedzy praktycznej.

Marcin Majak, Renault Trucks:

Firmom transportowym zależy na zminimalizowaniu liczby wypadków i zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu. Dlatego podczas szkoleń w ramach akcji „Profesjonalni kierowcy” uczymy kursantów nie tylko, jak jeździć bardziej efektywnie, ale także zwiększamy ich wiedzę na temat bezpiecznej jazdy samochodem ciężarowym. Nasze pojazdy są wyposażone w szereg rozwiązań, dzięki którym jazda jest coraz bezpieczniejsza. Konieczne jest jednak wskazanie kierowcom, w jaki sposób z tych udogodnień korzystać.

Mariusz Golec, Prezes Zarządu Wielton S.A.:

Zaangażowanie w edukację kierowców oraz dążenie do poprawy bezpieczeństwa na drogach są dla nas szczególnie istotne. Z naszej perspektywy projekty takie jak ten, nastawione na doskonalenie umiejętności prowadzenia pojazdów ciężarowych przez mniej doświadczonych kierowców, znacząco zwiększają bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ale również popularyzują profesję zawodowych kierowców. Poprawa świadomości społeczeństwa na temat odpowiedzialności spoczywającej na kierowcach samochodów ciężarowych oraz zachęcenie młodych ludzi do wyboru tego zawodu mają priorytetowe znaczenie w sytuacji, gdy niedostatek zawodowych kierowców jest jednym z głównych problemów przedsiębiorstw transportowych.

Marta Oknińska, Marketing Manager CVT z Continental Opony Polska:

Jednym z wyzwań, jakie stoją przed firmami transportowymi jest ograniczenie kosztów operacyjnych poprzez efektywne zarządzanie stanem technicznym pojazdów. Duża w tym rola kierowców, którzy mając odpowiednie przygotowanie i wsparcie innowacyjnych narzędzi, mogą zapobiegać wielu kosztownym, ale też niebezpiecznym sytuacjom podczas jazdy. Akcja „Profesjonalni kierowcy” doskonale łączy wszystkie istotne elementy wyposażając kierowców w wiedzę, umiejętności praktyczne oraz narzędzia zwiększające bezpieczeństwo na polskich drogach. Tego typu inicjatywy mają więc duże znaczenie zarówno dla branży transportowej, jak i całego społeczeństwa.

Leszek Ignaczewski, kierownik ds. ubezpieczeń flotowych z Biura Ubezpieczeń Podmiotów Gospodarczych ERGO Hestii:

Zwiększenie bezpieczeństwa na drogach to bezpośredni zysk zarówno dla uczestników ruchu, jak również dla firm z branż transportowej i ubezpieczeniowej. Szkolenia, które są elementem akcji społecznej, wprowadzają na rynek nowych kierowców, uświadomionych w zakresie techniki jazdy, ale również potencjalnych skutków wypadków. Skutków nie tylko materialnych, ale także społecznych (koszty, które ponosi najbliższe otoczenie poszkodowanego), o czym rzadko się wspomina. Oczekiwanym efektem tego typu szkoleń jest zmniejszenie w przyszłości częstości występowania wypadków oraz ich ciężkości. Pożądanym stanem byłyby cykliczne szkolenia wszystkich kierowców, nie tylko z branży oraz przekonanie właścicieli firm transportowych do wymiany taboru na nowe modele pojazdów wyposażonych w bierne i aktywne systemy bezpieczeństwa.

Błażej Szczerba z firmy brokerskiej MJM:

Jako firmie z sektora ubezpieczeń zależy nam, aby liczba wypadków na drogach ulegała redukcji. Taka tendencja, jeśli miałaby być trwała i odczuwalna, musiałaby być oparta o zaawansowany, wielokierunkowy system prewencji przeciw wypadkowej. Z pewnością jednym z mocnych elementów takiego systemu mogłoby być szkolenie kierowców, podnoszenie ich kwalifikacji i uświadamianie im, na czym polegają zasady bezpiecznej jazdy. Podczas spotkań i szkoleń w ramach akcji „Profesjonalni kierowcy” staramy się poznać potrzeby kierowców, prowadzimy z nimi rozmowy i pytamy się, co jest dla nich najistotniejsze, jeśli chodzi o ubezpieczenia. 

Wceluuzyskaniadodatkowychinformacji,prosimyokontakt z:
Joanna Dargiewicz-Rożek, Agencja Medialna, tel: +48 663 751 444, e-mail: joanna.dargiewicz@agencjamedialna.com

Zdjęcia i filmy są dostępne w galerii zdjęć i filmów Volvo Trucks, pod adresem https://www.profesjonalnikierowcy.pl/media/


Akcja „Profesjonalni kierowcy” powstała z inicjatywy kilku firm, którym zależy na podnoszeniu kwalifikacji przyszłych pracowników branży transportowej. Obecnie wspierają ją firmy: Volvo Trucks, Renault Trucks, Wielton, Continental, ERGO Hestia, MJM. W ramach tego przedsięwzięcia szkolone są osoby, którym zależy na stabilnej i dobrze płatnej pracy w firmach o międzynarodowej renomie. Bezpłatne kursy prowadzone są przez najlepszych instruktorów, a osoby, które biorą w nich udział, mają szansę na uzyskanie certyfikatu potwierdzającego ich profesjonalne przygotowanie do bycia zawodowym kierowcą. Dzięki temu znajdują dobrze płatną, stabilną i atrakcyjną pracę.

Akcja „Profesjonalni kierowcy” to inicjatywa, która ma na celu podniesienie bezpieczeństwa na drogach oraz świadomości społecznej na temat wysokiej rangi usług transportowych jako znaczącej gałęzi gospodarki.